W ciągu ostatnich lat znacznie zwiększyła się ilość cyfrowych danych, jakie magazynujemy na swoich komputerach. Składają się na to nie tylko dokumenty, gry, zdjęcia, muzyka czy filmy, ale również oprogramowanie, kopie zapasowe itp. Wszystkie te dane możemy oczywiście przechowywać lokalnie na swoim dysku twardym, aczkolwiek nie zawsze jest to najwygodniejsze rozwiązanie. W przypadku komputera stacjonarnego dostęp do plików mamy przecież tylko wtedy, gdy znajdujemy się w jego pobliżu. Poważnym problemem staje się także zabezpieczenie informacji: choć macierze RAID 1 albo RAID 5 całkiem nieźle spełniają swoje zadanie, to kopia wciąż znajduje się w tej samej lokalizacji, co oryginalne pliki. Istnieje jednak alternatywa - tutaj z pomocą przychodzą różne usługi chmurowe, umożliwiające magazynowanie danych na zewnętrznych serwerach.
Rynek chmur internetowych nie jest monolitem. Wprost przeciwnie, w ostatnich latach wyraźnie się rozwinął i dzisiaj jako użytkownicy mamy znacznie większy wybór, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Dotyczy to zarówno ofert darmowych, jak i płatnych. Plany dostępne bez ponoszenia kosztów mogą być wystarczające, ale najczęściej posiadają solidne ograniczenia dotyczące np. maksymalnej pojemności konta. Jeżeli nasze potrzeby są większe, będziemy musieli wybrać jakieś z odpłatnych rozwiązań. Różnice nie ograniczają się jednak wyłącznie do samej przestrzeni magazynowej. Niektóre z usług są częścią znacznie większych systemów, gdzie oprócz miejsca na pliki otrzymujemy całe pakiety biurowe. Inne nie są tak zaawansowane, posiadają natomiast aplikacje klienckie na każdy system operacyjny, a także potrafią integrować się z wieloma zewnętrznymi usługami. Chmura staję się obecnie czymś, czego u dużego dostawcy zabraknąć nie powinno. Liczba i różnorodność ofert może przytłaczać, dlatego postanowiliśmy pomóc Wam w wyborze najlepszej oferty.
Dysk internetowy
Download Zip: https://urluss.com/2vHgjn
Zdecydowaliśmy się skonfrontować ze sobą kilka najpopularniejszych usług w tym segmencie. Znajdziecie tutaj oczekującego na ważne zmiany OneDrive, dysk oferowany przez Google, doskonale znanego Dropboksa, jego uproszczoną kopię w postaci Copy, oferującego wysokie bezpieczeństwo MEGA, a także mniej popularny hubiC zlokalizowany we Francji. Już teraz możemy powiedzieć, że żadna z tych chmur nie jest rozwiązaniem idealnym. Każda ma swoje mocne strony, każda ma także cechy, które w konkretnych zastosowaniach mogą ją dyskwalifikować. Czasami może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu korzystanie z ofert dwóch lub nawet większej ilości usługodawców i stosowanie ich naprzemiennie w zależności od sytuacji. Niektóre zostały wprost stworzone do archiwizacji dużej ilości danych, inne będą spisywać się świetnie przy dynamicznej, wspólnej pracy nad niewielkimi dokumentami. Ważne, że jest wybór.
Dysk internetowy, inaczej dysk w chmurze (ang. cloud storage) to następca fizycznych nośników danych (pendrive, płyty etc.). Jest to usługa (aplikacja) do przechowywania danych na serwerach usługodawcy, a dostęp do nich jest możliwy poprzez Internet z właściwie każdego miejsca na świecie.
W cenie 29,99 zł miesięcznie (lub 299,99 zł rocznie) za usługę Microsoft 365 Personal można otrzymać 1 TB przestrzeni dyskowej, a ponadto pakiet biurowy Office dla jednego użytkownika.
To dysk chmurowy, który najczęściej będą wybierać firmy lub osoby, potrzebujące naprawdę dużo przestrzeni na dane. Dropbox pozwala generować kopie zapasowe wszystkich plików na komputerze, a jednocześnie zapewnia możliwość odzyskania ich nawet po usunięciu (po 30 lub 180 dniach w zależności od pakietu).
Dysk internetowy Mega to kolejne rozwiązanie dla osób, które przechowują dużo danych i oczekują możliwie wysokiej prywatności. Firma stawia przede wszystkim na bezpieczne przechowywanie i transfer plików, podkreślając to na każdym kroku. Zapisane przez użytkownika pliki na dysku są szyfrowane end-to-end. Dla niektórych wadą może być ograniczenie łącznego transferu plików w ciągu miesiąca (1 TB w najtańszym pakiecie, 16 TB w najdroższym)
Ten dysk chmurowy zadowoli wszystkich, którzy chcą jak najwięcej przestrzeni, ale nie chcą za nią płacić. Wprawdzie podstawowy pakiet Basic ogranicza się do 10 GB, ale można go zwiększyć nawet do 50 GB poprzez premiowane działania (polecanie serwisu, połączenie z serwisami społecznościowymi etc.).
Przenieś je wszystkie na dysk zewnętrzny lub przechowuj kopie na dysku w chmurze (online). Nie wiesz, jak to działa? Z tego artykułu wyniesiesz najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zabezpieczyć gigabajty Twoich fotograficznych wspomnień.
Upewnij się czy dysk przenośny, który wpadł Ci w oko wyposażony jest w interfejs USB 3.0 lub 3.1. Wpływa to na szybkość transferu. Jeśli Twój komputer posiada wejście USB typu C, to koniecznie sprawdź czy w zestawie do dysku zewnętrznego dołączony jest kabel USB typu C. Spośród dostępnych na rynku rodzajów pamięci zewnętrznej wyróżnić można:
W przypadku dysku zewnętrznego SSD ich cena jest znacznie większa w porównaniu do poprzedniej propozycji. Jednak jest to podyktowane jego zdecydowanie większą szybkością przepływu plików, wydajnością, a także możliwością zainstalowania na tego typu dysku przenośnym programów. Ta pamięć zewnętrzna cieszy się dużą popularnością i wysokim poziomem bezpieczeństwa przechowywanych plików.
Nieodzownym wyznacznikiem każdego dysku przenośnego jest jego pojemność. Na rynku dostępne są dyski o przeróżnej wielkości. Wszystko zależy wyłącznie od Twoich preferencji i ilości posiadanych plików.
Oczywiście im większą pamięć zewnętrzną wybierzesz, tym więcej zdjęć zmieścisz. Szczególnie, jeśli Twoje fotografie są w wysokiej jakości. To ile zdjęć uda Ci się zmieścić zależy od posiadanego modelu telefonu. Średnia wielkość zdjęcia to od 2 do 10 MB, dlatego decydując się na dysk zewnętrzny 1 TB* można śmiało stwierdzić, że zmieścisz na nim tysiące fotografii.
To bardzo ważny parametr każdego dysk zewnętrznego. Prędkość wypływa zarówno na przesyłanie danych z komputera na dysk, jak i na późniejszy odczyt plików z dysku przenośnego. Wybranie dysku z największą pojemnością nie jest równoznaczne z tym, że transfer zdjęć będzie sprawny.
Kupując dysk zewnętrzny, zwróć także uwagę na jego wygląd, a dokładnie na to jak została wykonana jego obudowa. Plastikowa warstwa ochronna może niekorzystnie wpływać na użytkowanie dysku przenośnego, a nawet może być przyczyną utraty zgromadzonych na nim danych.
Podłączenie dysku zewnętrznego do Twojego komputera jest bardzo proste. Wystarczy, że podłączysz dysk przenośny z komputerem za pomocą odpowiedniego kabla. W tym przypadku mogą pojawi się dwa przewody: FireWire lub USB.
Wielu użytkowników poczty Gmail chętnie korzysta z dysku Google, inni wybierają Dropbox lub OneDrive. Jednak, która z opcji jest tą najlepszą? Wybór nie jest prosty, ponieważ na rynku znaleźć można wiele interesujących i godnych uwagi dysków internetowych.
Decyzja nie jest prosta, jednak ważne jest, aby poznać zalety każdego dysku online i zestawić je z Twoimi oczekiwaniami odnośnie przechowywania zdjęć. Nie istnieje niestety jedna, zdecydowanie najlepsza chmura na zdjęcia, którą można jednoznacznie zarekomendować. Spośród dostępnych i najczęściej polecanych w rankingach dyskach online można natomiast wyróżnić:
Google dysk można swobodnie przeszukiwać, ponieważ dane są indeksowane. Funkcja ta może przydać się w poszukiwaniach konkretnego zdjęcia. Dodatkowym atutem dysku Gogle jest możliwość pełnej modyfikacji zgromadzonych zdjęć: poprawa jasności, przycięcie zdjęcia itd.
Oczywiście jeśli istnieje taka potrzeba, to Twój dysk Google może osiągnąć jeszcze większą pojemność, nawet do 30 TB. Istnieje także możliwość dzielenia się wykupionym pakietem z innymi osobami, na przykład z członkami rodziny lub gronem znajomych.
W przypadku tego dysku internetowego użytkownik w wersji darmowej dysku Dropbox ma dostęp do 2 GB pamięci. Pojemność tego darmowego dysku online jest znacznie mniejsza niż w poprzedniej propozycji. Jednak tak samo jak w przypadku dysku Google z usługi można korzystać poprzez przeglądarkę lub aplikację, dopasowaną do różnych systemów operacyjnych.
Decydując się, na przechowywanie zdjęć na dysku Dropbox należy mieć świadomość, że jego podstawowa wersja jest na tyle mała, że koniecznością będzie wykupienie abonamentu. Dropbox oferuje dwie propozycje:
Dostęp zarówno do dysku, jak i do magazynowanych zdjęć jest możliwy także poza zasięgiem internetowym (praca w trybie offline). Istnieje także opcja bezpośredniego dzielenia się wspomnieniami, bez konieczności przesyłania ogromnych załączników.
Oprócz zakupienia większej pojemności dysku internetowego użytkownik ma możliwość nabycia usługi premium: większa pojemność dysku oraz dostępne aplikacje Office 365. Opcja ta jest idealna w przypadku większej liczby osób korzystających z dysku online.
W podstawowej wersji tego dysku online użytkownik ma dostęp do 5 GB danych w darmowej chmurze. Ta propozycja dysku zintegrowana jest z każdym urządzeniem Apple, dzięki czemu wszystkie zdjęcia i filmy są w pełni bezpieczne oraz pod kontrolą. Możesz na bieżąco zarządzać folderami i zdjęciami, które udało Ci się w nich przechować. 2ff7e9595c
댓글